AED a first respondeři
Systém first responderů v Jihočeském kraji
Automatizovaný externí defibrilátor (AED) je přístroj, který je schopen analyzovat elektrickou srdeční aktivitu postiženého a laického zachránce vede v případě potřeby hlasovými pokyny k provádění základní neodkladné kardiopulmonální resuscitace (KPR) a bezpečné defibrilace.
Nutnou podmínkou pro kvalitní přežití náhlé zástavy oběhu je její co nejrychlejším rozpoznání a okamžité zahájení kardiopulmonální resuscitace, v případě potřeby také včasné poskytnutí defibrilačního výboje k nápravě maligní arytmie. Co nejrychlejší provedení defibrilace, ať již automatizovaným externím defibrilátorem (AED) nebo profesionálním defibrilátorem, nacházejícím se v povinné výbavě každého sanitního vozu ZZS, výrazně zvyšuje šanci postiženého na přežití. Pomoc v prvních minutách je tak zásadní pro určení šance na dobrý výsledek přežití.
Ne vždy má ovšem výjezdová posádka ZZS JčK k takovému pacientovi dostatečně krátký dojezdový čas (např. v příhraničních oblastech Jihočeského kraje, nebo při nedostupnosti nejbližší spádové posádky ZZS JčK z důvodu jiné výjezdové události).
Z těchto důvodů zavedla ZZS JčK v roce 2017 do praxe další systémový prvek. Za podpory Jihočeského kraje jsme spustili dlouhodobý projekt „Časná kardiopulmonální resuscitace a časná defibrilace v Jihočeském kraji“, ve kterém zapojujeme do našich výjezdových událostí také vybavené a vyškolené first respondery z řad spolupracujících organizací a složek Integrovaného záchranného systému.
Pojmem „first responder“ obecně označujeme člověka, který je schopen realizovat rychlý zásah u postižené osoby v přímém ohrožení života, před příjezdem profesionální pomoci. Fungují tedy jako předsunutá jednotka schopná poskytnout klíčové resuscitační úkony před příjezdem ZZS.
Rozmístění first responderů
Na základě analýzy počtu případů náhlé zástavy oběhu a kardiopulmonální resuscitace v Jihočeském kraji, s přihlédnutím k lokálním podmínkám a možnostem, byly v začátku projektu zapojeny nejprve vybrané jednotky požární ochrany (JPO) Hasičského záchranného sboru ČR. V roce 2018 došlo k rozšíření projektu o vybrané jednotky Policie České republiky a další jednotky požární ochrany Hasičského záchranného sboru ČR. Dále pak o stanoviště Horské služby – oblast Šumava a stanoviště Vodní záchranné služby Českého červeného kříže na vodních nádržích Lipno a Orlík. V následujících letech byly do projektu postupně zařazovány další subjekty.
Aktuálně využíváme následující subjekty:
20 jednotek požární ochrany Hasičského záchranného sboru ČR (JPO I)
- Blatná, České Budějovice, Český Krumlov, Dačice, Jindřichův Hradec, Frymburk, Kaplice, Křemže, Milevsko, Písek, Prachatice, Soběslav, Strakonice, Suché Vrbné, Tábor, Trhové Sviny, Třeboň, Týn nad Vltavou, Vimperk a Vodňany
5 jednotek sboru dobrovolných hasičů obce (JPO II)
- České Velenice, Mirovice, Suchdol nad Lužnicí, Velešín a Volary
16 jednotek sboru dobrovolných hasičů obce (JPO III)
- Bechyně, Černá v Pošumaví, Dolní Bukovsko, Nová Bystřice, Horní Planá, Hořice na Šumavě, Jistebnice, Kardašova Řečice, Malonty, Mladá Vožice, Nová Pec, Nová Včelnice, Netolice, Nové Hrady, Slavonice a Zliv
10 jednotek Policie České republiky (OOPČR)
- Čimelice, Hluboká nad Vltavou, Horní Vltavice, Lipno nad Vltavou, Lišov, Protivín, Radomyšl, Veselí nad Lužnicí, Volyně a Zvíkovské Podhradí
3 posádky Vodní záchranné služby Českého červeného kříže (VZS ČČK)
- Lipno – Dolní Vltavice, Lipno – Modřín, Orlík
5 posádek Horské služby – oblast Šumava (HS)
- Kramolín, Kubova Huť, Kvilda, Nová Pec, Zadov
ODBORNÁ PŘÍPRAVA A VYBAVENÍ FIRST RESPONDERŮ
Všechny jednotky first responderů zařazené do systému ZZS JčK musí absolvovat vstupní odborné školení zajišťované lektory Vzdělávacího a výcvikového střediska ZZS JčK. Náplní školení je rozpoznání akutních stavů, poskytování kardiopulmonální resuscitace u dětí a dospělých (s využitím/bez využití automatizovaného externího defibrilátoru) a stavění masivního krvácení. Odborná kvalifikace je každý rok ověřována prolongačním školením, jehož cílem je udržení a případné doplnění jejich znalostí a dovedností.
Jednotky first responderů Policie České republiky, vybraných jednotek sborů dobrovolných hasičů obcí a většina jednotek Hasičského záchranného sboru ČR jsou vybaveny automatizovaným externím defibrilátorem kompatibilním s profesionálním defibrilátorem nacházejícím se v povinné výbavě každé výjezdové posádky ZZS JčK.
AKTIVACE JEDNOTKY FIRST RESPONDERŮ
Zdravotnické operační středisko ZZS JčK rozhoduje o vyslání jednotky first responderů v případě, že čas dojezdu na místo výjezdové události je kratší než předpokládaný dojezdový čas nejbližší volné výjezdové posádky ZZS JčK.
Výše zmíněný postup probíhá paralelně se standardními procedurami zdravotnického operačního střediska ZZS JčK – vyslání výjezdových posádek ZZS JčK a zároveň poskytnutí telefonicky asistované neodkladné resuscitace volajícímu.
Činnosti jednotky first responderů na místě události:
- rozpoznání/potvrzení náhlé zástavy oběhu pacienta
- zástava život ohrožujícího krvácení
- zahájení nepřímé srdeční masáže
- připojení AED a časná defibrilace (v případě maligní arytmie)
- zahájení neinvazivní ventilace
- další postup dle hlasových pokynů AED a operátora zdravotnického operačního střediska ZZS JčK, až do příjezdu výjezdové posádky ZZS JčK
- předání pacienta výjezdové posádce ZZS JčK, další spolupráce dle potřeby
REGISTR AUTOMATIZOVANÝCH EXTERNÍCH DEFIBRILÁTORŮ V JIHOČESKÉM KRAJI
Automatizovaný externí defibrilátor (AED) je přístroj, který je schopen analyzovat elektrickou srdeční aktivitu postiženého a laického zachránce vede v případě potřeby hlasovými pokyny k provádění základní neodkladné kardiopulmonální resuscitace a bezpečné defibrilace.
AED jsou dnes rozmístěny na veřejně přístupných místech s velkou koncentrací lidí, jako jsou např. sportoviště, úřady, kancelářské budovy nebo nákupní centra, a na zdravotnickém operačním středisku ZZS JčK jejich umístění evidujeme. Na tísňové lince 155, v případě potřeby, volajícího na blízké AED vždy upozorníme a navedeme k jeho obsluze.
Zdravotnické operační středisko ZZS JčK má nyní ve svých mapových podkladech 247 veřejně dostupných stacionárních automatizovaných externích defibrilátorů. U každého veřejně dostupného AED má zdravotnické operační středisko ZZS JčK k dispozici informace, o jaký typ přístroje se jedná, kde přesně je umístěn a jaká je dostupnost přístroje.
Všechna AED zaregistrovaná v mobilní aplikaci Záchranka jsou zároveň uvedena v registru Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje.
Víte o dalších AED ve Vašem okolí? Pomozte s aktualizací databáze AED. Informaci o novém přístroji AED můžete poskytnout prostřednictvím mobilní aplikace Záchranka, nebo vyplňte tento formulář (2,50 MB) a zašlete přímo na ZZS JčK.
Přehled nabídky automatizovaných externích defibrilátorů v České republice (706,50 kB)