Výroční zpráva za rok 2019 ve formátu PDF (6 mb) ke stažení ZDE
ÚVODNÍ SLOVO
Rok 2019 byl pro Zdravotnickou záchrannou službu Jihočeského kraje relativně stabilním obdobím, ve kterém jsme měli možnost dokončit projekty započaté v roce 2018, zahájit přípravy na řadu personálních technických a stavebních projektů, které zlepší pracovní prostředí zaměstnanců, zvýší úroveň technické vybavenosti a posunou nás o krok dál v informačních technologiích. Došlo k nákupu vozidel nové generace v segmentu sanitních vozidel a vozidel pro randes vous systém, ale i speciálních vozidel pro logistickou a materiální podporu posádek při řešení mimořádných událostí. V rámci plánu plošného pokrytí území Jihočeského kraje byl k oboustranné spokojenosti dokončen společný projekt se statutárním městem České Budějovice a zřízena výjezdová základna na sídlišti Vltava v Českých Budějovicích. Na konci roku byly zahájeny významné opravy prostor výjezdové základny ZZS Tábor, sídlící v objektu HZS v Táboře, spolufinancované Jihočeským krajem. Do fáze přípravy stavby se podařilo posunout i přestavbu budovy oblastního střediska ZZS JčK v areálu Nemocnice Český Krumlov a.s. a ve chvíli, kdy vzniká tento text, probíhají již intenzivní stavební práce. Do konce roku 2020 by měly být stavebně dokončeny prostory pro výjezdovou základnu ve Veselí nad Lužnicí.
Stejně jako v předchozím roce jsme se věnovali rozvoji vzdělávacího a výcvikového střediska ZZS JčK, které umožňuje nejen výcvik a pravidelné vzdělávání zdravotnických pracovníků ZZS JčK, ale slouží i ke vzdělávání a výcviku v poskytování první pomoci pro ostatní složky integrovaného záchranného systému, studenty Jihočeské univerzity a další cílové skupiny. ZZS JčK, ve spolupráci s Jihočeským krajem dále rozšířila síť tzv. First - responderů, vybavených automatickým externím defibrilátorem z řad příslušníků HZS ČR, PČR, SDH, HS a MP. Zaměstnanci ZZS JčK se zúčastnili během roku řady zásahů, ale i nácviků společně s ostatními složkami IZS, asistovali při společenských a sportovních akcích na celém území Jihočeského kraje a provedli řadu školení v první pomoci nejen pro kolegy z IZS, ale také městskou policii, dobrovolné hasiče, školy, úřady i různá zájmová sdružení. Jako každý akademický, resp. školní rok, se lékaři i záchranáři ZZS JčK podíleli na výuce studentů bakalářského programu Jihočeské univerzity a na výuce diplomovaných záchranářů na vyšší odborné škole zdravotní. V roce 2019 došlo k dalšímu prohloubení spolupráce s Jihočeskými nemocnicemi, což vede pochopitelně k dalšímu zvyšování kvality péče o společné pacienty.
Hlavní náplní činnosti Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje bylo a je samozřejmě poskytování přednemocniční neodkladné péče, tedy výjezdy k pacientům na základě tísňové výzvy. Posádky ZZS JčK uskutečnily v roce 2019 83 tisíc výjezdů, což je v průměru 227 výjezdů denně nebo 9,5 výjezdu každou hodinu. Zdravotnické operační středisko přijalo a zpracovalo téměř 200 000 hovorů, z toho přes 99 000 na tísňovou linku 155.
Za vše, co se podařilo, musím poděkovat jihočeským zastupitelům a radním a především Mgr. Ivaně Stráské, hejtmance Jihočeského kraje, kteří nám umožnili v dostatečném rozsahu financovat provoz i nezbytné investiční akce. Můj dík za spolupráci patří i všem kolegům z Jihočeských nemocnic, složek IZS i týmu spolupracovníků, o který se mohu opírat.
Moje poděkování patří však především všem lékařům i nelékařským pracovníkům ve výjezdových skupinách Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje, bez jejichž nasazení a profesionálního přístupu při desítkách tisíc výjezdů do každého místa kraje, v jakoukoli denní i noční hodinu, mnohdy za velmi rizikových a nekomfortních podmínek, by zdravotnická záchranná služba nemohla existovat a jejichž práce si hluboce vážím.
V Českých Budějovicích dne 28.4.2020
MUDr. Marek Slabý, MBA
ředitel ZZS JčK