„JEZDÍME TAM, ODKUD OSTATNÍ UTÍKAJÍ“
Před pěti lety, 4. května 2016, spustila Zdravotnická záchranná služba Jihočeského kraje Intervenční službu, tehdy jako jedna ze sedmi zdravotnických záchranných služeb v ČR. Tato služba zahrnuje poskytování první psychické pomoci sekundárně zasaženým v návaznosti na výjezd a aktivaci posádek ZZS JčK. V našich podmínkách jde nejčastěji o blízké pozůstalé. První psychická pomoc je našimi interventy poskytována v prvních hodinách od události, zpravidla se daří za zasaženými dorazit na místo do hodiny, maximálně do dvou.
Pro poskytování Psychosociální podpory vydalo v roce 2019 Ministerstvo zdravotnictví ČR Metodické doporučení za podpory Společnosti urgentní medicíny a medicíny katastrof České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně, z.s., Asociace zdravotnických záchranných služeb ČR, Asociace klinických psychologů ČR a Národního centra ošetřovatelství a nelékařských zdravotnických oborů Brno. Účelem Metodického doporučení bylo definovat, vymezit a implementovat zásady poskytování první psychické pomoci sekundárně zasaženým.
V současné době tvoří jihočeský tým 9 vyškolených interventů z řad záchranářů a jeden psycholog. Další 3 posily týmu procházejí tento rok intenzívním certifikovaným výcvikem pod gescí Národního centra ošetřovatelství v Brně.
Za dobu existence služby byli interventi aktivováni bezmála 200krát, první psychickou pomoc poskytli více než 600 pozůstalým, se kterými strávili dohromady přes 1000 hodin intenzivní krizové práce. Mezi nejčastější indikace k výjezdu interventa patří náhlé úmrtí, sebevražda blízkého a smrt dítěte.