KARLOVARSKÝM KRAJEM SE V RÁMCI CVIČENÍ "KARLOVARSKÁ PUTOVNÍ 155" PROHÁNĚLY SANITKY Z CELÉ REPUBLIKY
2. – 4. června 2023 - Metodické cvičení všech zdravotnických záchranných služeb z celé České republiky proběhlo o prvním červnovém víkendu na Karlovarsku a Sokolovsku. Akce nazvané "Karlovarská Putovní 155" se zúčastnilo 14 nelékařských výjezdových skupin profesionálních zdravotnických záchranářů ze všech krajů. Společně absolvovali mimořádnou událost s hromadným postižením osob s názvem "Lanovka 2023", sedm stanovišť s různými zdravotnickými úlohami a sedmi zážitkovými mini úkoly a celé cvičení po závěrečné rozpravě završili spanilou jízdou centrem lázeňské metropole. Za Zdravotnickou záchrannou službu Jihočeského kraje se cvičení zúčastni čtyřčlenný tým lektorů Vzdělávacího a výcvikového střediska. Organizace osmého ročníku tohoto celorepublikového putovního cvičení se zhostila Zdravotnická záchranná služba Karlovarského kraje a akce proběhla pod záštitou hejtmana Karlovarského kraje, města Karlovy Vary a Asociace zdravotnických záchranných služeb České republiky.
Atraktivní lokality na Karlovarsku a Sokolovsku byly po tři dny dějištěm celorepublikového cvičení zdravotnických záchranných služeb, a také celokrajového cvičení složek IZS. Program započal v pátek 2. června mimořádnou událostí s hromadným postižením osob nazvanou "Lanovka 2023". „Dle scénáře dochází v podvečerních hodinách k závadě na elektroinstalaci v dolní stanici podzemní lanové dráhy Imperial na Divadelním náměstí v Karlových Varech, kde se v tu chvíli nachází zhruba 50 osob. Vypukne požár a uzavřený prostor je velmi rychle zakouřen, dochází k chaosu a neřízené evakuaci, na místě vzniká davová panika a velký počet zranění u přítomných osob,“ popsal námět společného cvičení všech složek IZS ředitel karlovarské záchranky Jiří Smetana. Zdravotnickým operačním střediskem je na místo postupně vysláno 14 nelékařských výjezdových skupin RZP, tři lékařské posádky RV, jedna lékařská posádka LZS Plzeň a jeden logistický speciál ZZS KVK. „Velkým specifikem této mimořádné události byla přítomnost 14 různých posádek zdravotnických záchranářů ze všech krajů z celé republiky, což s sebou přineslo ještě větší prostor pro jednotlivé výjezdové skupiny procvičit si komunikaci napříč složkami IZS, ale i napříč různými záchrankami,“ doplnil ředitel Smetana. Tématem cvičení byly termické úrazy - popáleniny, a proto se jej kromě krajských zdravotnických zařízení (KKN Nemocnice Karlovy Vary a Cheb, Nemocnice Sokolov) zúčastnila také FN Královské Vinohrady a FN Plzeň. Autenticky namaskovaní figuranti byli z řad mediků a dobrovolných záchranářů z plzeňského spolku Life Saving Support, dobrovolníků nejenom z karlovarské záchranky, a také studentů z karlovarské Střední zdravotnické školy.
Druhý den cvičení vyslal 14 výjezdových skupin záchranářů do sedmi atraktivních lokalit Karlovarska a Sokolovska, kde na ně čekaly různorodé zdravotnické úlohy. „Jednalo se o nasimulované situace s figuranty imitujícími podle předem připravených scénářů různá specifická onemocnění či zranění, nebo i ta rutinní, ale v ne úplně běžném prostředí,“ popsala unikátnost sobotního programu hlavní organizátorka cvičení Nikola Brizgalová, vedoucí Vzdělávacího a výcvikového střediska ZZS KVK. Při řešení zdravotnických úloh se v tříčlenných výjezdových skupinách jeden ze členů posádky na každém úkolu pravidelně vystřídal na pozici pasivního pozorovatele, jelikož samotné plnění úlohy bylo vždy pouze na dvou záchranářích. Bezprostředně po ukončení úkolu podal sledující svým kolegům zpětnou vazbu zároveň s garanty jednotlivých úloh po metodické a odborné stránce. Také proběhlo stručné zhodnocení řešení úlohy a nastínění případných dalších postupů dle metodiky.
Na Svatošských skalách v CHKO Slavkovský les mimo dosah mobilního signálu a daleko od přístupové cesty absolvovali záchranáři na břehu řeky Ohře zdravotnickou úlohu, jejímž tématem byl syndrom z visu u amatérského horolezce. Naopak před zraky široké veřejnosti do Obchodního centra Varyáda je poslala výzva k ženě se zástavou oběhu a přetrvávající poruchou vědomí, již bylo potřeba resuscitovat a inteligentní figurínu, která simulovala onu pacientku, následně defibrilovat. Profesionální zdravotničtí záchranáři si také v rámci jedné z úloh vyzkoušeli v Kulturním domě Dvorana v Lokti práci operátora zdravotnického operačního střediska. Potřísnění kyselinou akrylovou u pracovníka v chemickém průmyslu s rozsáhlými popáleninami a podrážděnými dýchacími cestami byl námět pro úlohu v chemickém závodě Synthomer v Sokolově. Dopravní nehoda elektromobilu se dvěma zraněnými testovacími jezdci na zadních sedačkách vozidla, jejíž příčinou byla hypoglykémie jednoho z řidičů a důsledkem vícečetná zranění, zaměstnala cvičící posádky na polygonu Vývojového centra BMW. Těhotná nezletilá dívka po kolapsu při sledování filmu v chodovském kině a německy mluvící malý chlapec s alergickou reakcí na oříšky v lázeňské oplatce, která se rozvinula až do anafylaktického šoku s nutností resuscitace, která se rovněž odehrávala na dětské inteligentní figuríně a za přítomnosti turistů na Mlýnské kolonádě, završili sedmičku pestrých zdravotnických úloh.
„Na závěr celého cvičení proběhlo v neděli 4. června dopoledne společné vyhodnocení všech odborných úloh s výměnou poznatků a zkušeností,“ doplnila Nikola Brizgalová. Kromě sedmi hlavních úloh čekal v sobotu záchranáře ještě stejný počet doplňkových tzv. mini úloh, které je měly za úkol rozptýlit a ukázat jim pozoruhodnosti našeho kraje. Podívali se tedy na hasičském žebříku JSDH Chodov z ptačí perspektivy na Bílou vodu, díky Horské službě si zkusili jízdu na provazové lanovce, občerstvili se kávou a zmrzlinou na hradě Loket, vyzkoušeli si jízdu zručnosti elektromobilem, s průvodcem navštívili podzemí Vřídla a absolvovali komentované prohlídky v chemičce Synthomer v Sokolově a na polygonu Vývojového centra BMW.
V okolí jednotlivých lokalit byl v pátek a především v sobotu zvýšený počet projíždějících sanitek se zapnutým světelným i zvukovým znamením. V neděli po poledni bylo metodické cvičení "Karlovarská putovní 155" zakončeno slavnostní spanilou jízdou všech 14 vozidel rychlé zdravotnické pomoci za doprovodu PČR z Březové u Karlových Varů, centrem města Karlovy Vary, ulicemi Plzeňská, Západní, Bezručova, Na Vyhlídce a Stará Pražská až k silnici R6 ve směru na Prahu.
Prvních pět ročníků metodického cvičení P155 (tehdy ještě Pražská 155) proběhlo v Praze a poté se stalo putovním. Po Libereckém a Jihomoravském kraji a pandemické pauze se pořadatelství letošního osmého ročníku ujala Zdravotnická záchranná služba Karlovarského kraje. To by samozřejmě nebylo možné bez podpory partnerů a sponzorů, kteří poskytli finanční nebo materiální pomoc. Velké poděkování patří nejen těmto partnerům a sponzorům, ale také dobrovolníkům, kteří se podíleli na organizaci celé akce.