Aktuality

Mattoni 1/2Maratonu České Budějovice pohledem záchranářů

03. 06. 2024

První červnová sobota v Českých Budějovicích patřila dvanáctému ročníku Mattoni 1/2Maratonu, který byl letos poprvé součástí Running Festivalu 2024. Rodinné běhy dm rodinná míle a bambini run si vyzkoušelo 2200 účastníků. Do nového závodu na 5 kilometrů se zapojilo přes 500 lidí a hlavního závodu se zúčastnilo 2900 běžců.

Zdravotnické operační středisko ZZS JčK bylo posíleno o jednoho operátora. Profesionální zdravotní péči pro závodníky zajišťoval jeden lékař a osmnáct záchranářů s pěti sanitními vozidly a vozidlem pro řešení následků mimořádných událostí.

Zázemí pro práci záchranářů bylo již tradičně vytvořeno za pomoci vozidla pro řešení následků mimořádných událostí a tří stanů, přímo u cíle závodu na Náměstí Přemysla Otakara II. Trvale zde byl přítomen lékař s týmem záchranářů a jedno sanitní vozidlo. Další čtyři výjezdové skupiny byly rozmístěny na strategických místech podél trati závodu.

Celkem jsme ošetřili 12 osob. Ve dvou případech se jednalo pouze o lehká zranění. Dalších deset závodníků potrápily kolapsové stavy z vyčerpání, přehřátí či křeče způsobené nerovnováhou minerálů v organismu. Zdravotní stav šesti osob si vyžádal převoz do nemocnice. Ostatní pacienti byli zaléčeni přímo v prostoru zdravotnického zázemí na náměstí. Po rehydrataci a odpočinku se jejich stav upravil natolik, že mohli sami odejít.